gramieska

Historyczna gra miejska

Francois stał oparty o drzewo i podziwiał panoramę Szczecina. Uciskały go trzewiki od całego dnia maszerowania w lejącym się z nieba żarze. Zamyślony żołnierz Napoleona nie zauważył jak zbliżyła się do niego grupa dzieci. Nagle usłyszał dziewczęcy głos: – Dzień dobry. Co mamy tutaj zrobić, żeby dostać kawałek mapy prowadzącej do skarbu?

 Gra miejska?

 Tak mniej więcej wyglądać może obrazek z coraz bardziej popularnych w ostatnich czasach gier miejskich. Czym jednak jest gra miejska? Na pewno jest to ciekawa forma spędzania wolnego czasu, aczkolwiek może posiadać (i często tak jest) element edukacyjny. Odbywa się również w mieście, gdyż jego przestrzeń odgrywa pierwszoplanową rolę. Miasto staje się planszą dla scenariusza stworzonego przez autorów gry.

Miasto staje się planszą dla scenariusza stworzonego przez autorów gry

Uczestnicy gry miejskiej zazwyczaj muszą osiągnąć jakiś cel, ale żeby go zrealizować konieczne jest poprawne wykonanie zadań na kolejnych punktach na mapie miasta. Założenie jest jak widać proste, ale żeby je zrealizować potrzeba ludzi, czasu, chęci oraz przede wszystkim pomysłu.

Gra miejska, a historia

Gry miejskie z natury mogą być idealnym narzędziem, które można wykorzystać do zainteresowania mieszkańców danego miasta jego historią. Oczywiście w grach może brać udział każdy, kto spełnia wymagania organizatorów. Zazwyczaj ograniczenie dotyczy wieku uczestników, ale na przykład w przypadku gry miejskiej „Archiwiści na rowerach” nie można było uczestniczyć w grze nie poruszając się na rowerze. Gra miejska odbywa się często, jako impreza towarzysząca jakiemuś większemu wydarzeniu.

Gra miejska odbywa się często, jako impreza towarzysząca jakiemuś większemu wydarzeniu.

Dla przykładu odbywająca się w Poznaniu gra miejska „Enigma” była zainspirowana rocznicą złamania przez polskich matematyków kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Celem gry było zapoznanie uczestników z sylwetkami matematyków oraz rolą polskiego wywiadu w rozpracowaniu tajemnic III Rzeszy. Jedną z instytucji organizujących gry miejskie jest Instytut Pamięci Narodowej, dla przykładu  z okazji 70 rocznicy obrony Warszawy odbyła się gra „Szlakiem cywilnej obrony Warszawy”. W kwietniu tego roku w Gostyniu miała miejsce gra, która przenosiła uczestników w lata 50. XX wieku, a Ci musieli odkryć dokumenty Edmunda Bojanowskiego oraz rozpracować siatkę gostyńskich agentów Urzędu Bezpieczeństwa. Na mieście można było więc spotkać tajniaków oraz milicjantów. Bardzo ciekawie zapowiada się również projekt Stowarzyszenia Terra Incognita oraz Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego z Chojny pt.: „Gotycka Chojna” Propozycja organizatorów jest następująca: „Uczestnicy gry na podstawie dawnych map i zdjęć miasta oraz zaszyfrowanych wskazówek wykonywali będą zadania związane z historią miasta i jego zabytkami. Będą też sami fotografowali zabytkowe obiekty, a następnie przygotowywali prezentacje multimedialne na ich temat”. Jak widać zakres tematyczny historycznych gier miejskich jest bardzo szeroki.

Jak zorganizować?

Przede wszystkim należy zastanowić się nad tematem. Jeśli na przykład w mieście mieszkała jakaś znana osoba, a dookoła niej krążą jakieś ciekawe anegdoty czy też legendy może stać się taka osoba tematem przewodnim naszej zabawy. Może słynny pan Lisiecki posiadał w swojej bibliotece akt lokacyjny miasta? Biblioteka w tajemniczych okolicznościach spłonęła, ale podobno podczas pożaru widziano jeźdźców uciekających z pełnymi torbami dokumentów? Cel gry: odszukać zaginione dokumenty, w których znajduje się akt. Jego kopia może być nagrodą dla drużyny, która na podstawie wskazówek zdobywanych pod czas rozwiązywania zadań odszuka miejsce ukrycia dokumentów, jako pierwsza. Zadania mogą być wszelakie. Próba odszyfrowania jakiegoś kawałka starego pisma, odszukanie skrytki zlokalizowanej w bramie kamienicy czy też odgadnięcie na podstawie opisu, który herb należał do pana Lisieckiego.

Wszystko zależy od kreatywności

Wszystko zależy od kreatywności, ale warto też trzymać się historii. Jeśli nasza gra opiera się na historii z wieku XIX i zaangażujemy w nią grupę osób, która ma się przebrać to miło byłoby, żeby faktycznie ich stroje odpowiadały tym z wieku XIX, a nie na przykład ze średniowiecza. Oczywiście należy stworzyć regulamin gry, który będzie precyzował, kiedy odbywa się gra, kto może wziąć w niej udział, co jest dozwolone, a co nie oraz jaki jest cel i ewentualne nagrody. Warto również zaangażować w grę lokalne struktury samorządowe, media czy też poszukać sponsorów wśród lokalnych przedsiębiorców. Wspomoże to sfinansowanie naszego przedsięwzięcia, a informacje zamieszczone w lokalnej prasie czy też wywiad w radiu powinny zainteresować ludzi i przekonać do wzięcia udziału w zabawie. Również informacja w Internecie w postaci wydarzenia na portalu społecznościowym pozwoli na darmowe rozreklamowanie zabawy.

Gra miejska spełniać może więc zadanie edukacyjne oraz zainteresować uczestników zabawy historią miasta, w którym się odbywa. Jest to również ciekawy sposób na alternatywne i pożyteczne spędzenie wolnego czasu w grupie przyjaciół, znajomych czy też rodziny.

Zdjęcie: Amadeusz Jasak na licencji CC BY-ND 2.0

Piotr Frąckowiak

Jestem historykiem archiwistą i filologiem angielskim. W kręgu moich zainteresowań badawczych leży rozwój szkolnictwa wyższego w Szczecinie po roku 1945, zwłaszcza humanistyki. Pracuję nad rozprawą doktorską dotyczące tego tematu. Obecnie pracuję w Archiwum Uniwersytetu Szczecińskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *